Poznań - policjanci zatrzymali podejrzanych o oszustwa "na mechanika"

Poznań - policjanci zatrzymali podejrzanych o oszustwa na mechanika
Staff Sgt. Bobby Yarbrough/Wikimedia Commons
Mieszkańcom Gniezna (Wielkopolskie) w wieku 43 i 73 lat grozi do 8 lat więzienia.
 
Biuro prasowe wielkopolskiej policji podało w piątek, że podejrzani wybierali na parkingach przed centrami handlowymi starsze auta. Następnie m.in. dzięki możliwości otworzenia maski auta bez kluczyków unieruchamiali pojazd.
 
Gdy właściciel samochodu wracał na parking i orientował się, że auto jest niesprawne, pojawiała się osoba oferująca pomoc. Następnie na oczach właściciela "mechanik" wymieniał "uszkodzoną" część na taką samą - również sprawną. Naprawa kosztowała z reguły kilkaset złotych.
 
Podejrzani o oszustwa zostali zatrzymani na początku tygodnia. Wcześniej poznańscy funkcjonariusze skontaktowali się z kolegami z Łodzi, gdzie miały miejsce podobne przypadki i - jak się okazało - uczestniczyli w nich ci sami sprawcy. Dzięki temu udało się ustalić tożsamość "mechaników".
 
U jednego z mężczyzn zabezpieczono torbę z narzędziami, którymi miał dokonywać napraw unieruchomionych pojazdów. Jak mówi policja, jest niewykluczone, że podejrzani działali na terenie kilku województw.
 
Do tej pory na terenie Poznania i w okolicznych gminach policjanci ustalili trzech poszkodowanych metodą "na mechanika". Policja czeka na kontakt od innych osób, które padły ofiarami oszustów. 
 
(PAP)