Prezydent Duda wziął udział w otwarciu Alei Piłsudskiego w Tbilisi

Prezydent Duda wziął udział w otwarciu Alei Piłsudskiego w Tbilisi
Fot. PAP/Paweł Supernak
W Alei ustawiono okolicznościową tablicę, na której znalazł się cytat ze świętego Grzegorza Peradze - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
 
"Józef Piłsudski znał dobrze i kochał nasz kraj, osnuty pięknymi legendami i walkami o wolność i niepodległość naszego ukochanego Kaukazu. On, który sam stał się przez swe bohaterskie wysiłki przedmiotem legendy, wywalczył swą niezłomną wolą i geniuszem wolność i z poszarpanej przez zabory Polski stworzył wielkie i potężne mocarstwo. Powinniśmy kontynuować Jego idee wspólnie z Polakami dla dobra i wielkości naszej wspólnej Ojczyzny. Św. Grzegorz Peradze, 1935 rok" - głosi napis na tablicy.
 
Piłsudski sprzyjał polsko-gruzińskiemu sojuszowi w latach 1917-1921, postrzegając Gruzję jako część swojej koncepcji Międzymorza. Kres przymierzu położyła sowiecka interwencja w Gruzji i utworzenie Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1922 roku.
 
Okres polsko-gruzińskiego przymierza zbada komisja historyków powołana pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji, Andrzeja Dudy i Giorgiego Margwelaszwilego. Komisja do 2021 roku ma opracować kanon wiedzy na temat przełomowego dla polsko-gruzińskich relacji okresu sprzed 100 lat. Okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję.
 
Rok 2017 jest w Polsce obchodzony jako Rok Józefa Piłsudskiego; uczczenie marszałka ma związek z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jego urodzin.
 
Prezydent Duda wcześniej spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji. Obecnie uczestnicy w niej blisko 20 Polaków.
 
Zadaniem Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi gruzińskimi prowincjami: Abchazją i Osetią Południową. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji tych regionów.
 
Prezydent w środę, w ostatnim dniu swojej wizyty w Gruzji, spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. Pochodząca z czasów rzymskich fortyfikacja, która liczy ponad dwa tysiące lat, to często odwiedzana atrakcja turystyczna nad Morzem Czarnym.
 
Planowana jest także rozmowa Andrzeja Dudy z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny region Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów.
 
Z Tbilisi Magdalena Cedro 
 
(PAP)