Przywódca kibiców Cracovii z zarzutami za wyłudzenie prawie 15 mln zł VAT i pranie brudnych pieniędzy

Przywódca kibiców Cracovii z zarzutami za wyłudzenie prawie 15 mln zł VAT i pranie brudnych pieniędzy
Piotr Drabik/Creative Commons
W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się przestępstw podatkowych realizowanych w mechanizmie tzw. karuzeli podatkowych przy obrocie oponami samochodowymi, urządzeniami wyposażenia warsztatów samochodowych i usług obejmujących działanie i funkcjonowanie warsztatów samochodowych. Podmioty gospodarcze prowadzone przez członków grupy dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem tych towarów. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach czy świadczenia usług nie dochodziło. W niektórych przypadkach następował obrót towarem i usługami pomiędzy poszczególnymi firmami - elementami karuzeli, z rzekomym wykorzystaniem firm wewnątrzwspólnotowych.
 
Łączna kwota strat z tytułu wyłudzenia podatku VAT przekracza 14 milionów 500 tysięcy złotych.
 
Członkowie grupy doprowadzili także do niekorzystnego rozrządzenia mieniem przez jedną z najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją opon samochodowych. Podczas realizacji programu lojalnościowego firma ta straciła około 1 milion 500 tysięcy złotych. Zorganizowany przez nią program polegał na wspieraniu sprzedaży opon ciężarowych do użytkowników końcowych. Program rozliczany był na podstawie faktur uzyskanych od dystrybutorów. W programie rejestrowali się użytkownicy i otrzymywali karty przedpłacone. Członkowie grupy wykorzystali mechanizm rozliczeń wprowadzony przez producenta opon. Przy wykorzystaniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych stworzyli oni pozorowaną sprzedaż opon, wyłudzając pieniądze od producenta.
 
Środki finansowe pochodzące z popełnianych przestępstw sprawcy transferowali do powiązanych podmiotów za pośrednictwem rachunków bankowych. Część pieniędzy podejmowali oni w gotówce. Działania te były podejmowane w celu ukrycia środków finansowych lub dalszego ich wykorzystania w przestępczym procederze.
 
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie dwóch osób kierujących grupą przestępczą - Zbigniewa P. i Roberta J. oraz dwóch jej członków - Aleksandra B. i Grzegorza K. Na polecenie prokuratora czynności zostały zrealizowane w dniach 6 i 7 czerwca 2017 roku przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd we Wrocławiu.
 
U zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono na poczet przyszłych kar i roszczeń mienie w postaci: gotówki w kwocie 144 tysięcy złotych, dwóch samochodów osobowych o wartości 260 tysięcy złotych, biżuterii o wartości 30 tysięcy złotych, a także pięciu nieruchomości i udziałów w nieruchomościach o łącznej wartości 9 milionów złotych.
 
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Legnicy prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub założenia i kierowania tą grupą, a także poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy.
 
Wczoraj (8 czerwca 2017 roku) prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych, z którymi wykonano już czynności procesowe – Aleksandra B., Zbigniewa P. oraz Roberta J. Decyzja w zakresie środków zapobiegawczych wobec czwartego z podejrzanych – Grzegorza K., zostanie podjęta po wykonaniu czynności procesowych z jego udziałem.
 
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
 
(PAP)