Łukaszenka: manewry Zapad-2017 będą "wielkie i poważne"

Łukaszenka: manewry Zapad-2017 będą wielkie i poważne
fot. PAP/EPA

"Niezależnie jak (mocno) by na nas naciskali, przeprowadzimy te ćwiczenia i chcemy, by były one wielkie i poważne" – oświadczył Łukaszenka podczas spotkania z ministrami obrony państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) w Mińsku.

 

"W Rosji nastawienie jest takie samo. Nikogo nie chcemy straszyć. Nie potrzebujemy cudzego. Dlatego będziemy ćwiczyć wszystko to, co ćwiczą nasi potencjalni przeciwnicy. Uczymy armię i będziemy ją uczyć obrony naszego terytorium, naszego państwa, naszych narodów" – mówił białoruski prezydent.

 

Dodał, że zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach ODKB, Mińsk "odpowiada za kierunek zachodni". "To strefa naszej odpowiedzialności i cała nasza armia jest skoncentrowana na tym, razem z Federacją Rosyjską. Mamy przygotowany precyzyjny plan działań na różne sytuacje" – zaznaczył. Łukaszenka ocenił również, że sytuacja wojskowo-polityczna w strefie odpowiedzialności ODKB dotąd nie była spokojna, ale obecnie "jeszcze bardziej się zaostrza".

 

Szefowie resortów obrony państw ODKB przebywają w Mińsku w związku z wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów Obrony tej struktury. Tematem spotkania są m.in. "rozwój współpracy wojskowej między państwami członkowskimi" i plany organizacji na 2018 r.

 

Białoruś sprawuje obecnie przewodnictwo w ODKB, która jest układem polityczno-wojskowym działającym na obszarze poradzieckim. Należą do niego Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia.

 

W przyszłym roku ODKB ma przeprowadzić 5 różnych ćwiczeń na terenie swoich państw członkowskich - ogłoszono w Mińsku. "Kolektywne siły ODKB przeprowadzą w 2018 r. manewry na terytorium Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu" – zapowiedział sekretarz generalny ODKB Jurij Chaczaturow.

 

Będą to ćwiczenia sił szybkiego reagowania "Wzaimodziejstwije" (Współpraca) w Kirgistanie, ćwiczenia sił pokojowych "Nieruszymoje Bratstwo" (Niezłomne Braterstwo) w Rosji, ćwiczenia "Rubież" (Granica) w Tadżykistanie, manewry oddziałów zwiadowczych "Poisk" (Poszukiwanie) w Kazachstanie, a także ćwiczenia sił lotniczych – również w Rosji.

 

(PAP)