Pożary w Portugalii. Unia wysyła samoloty gaśnicze i strażaków

Pożary w Portugalii. Unia wysyła samoloty gaśnicze i strażaków
PAP/EPA/PAULO NOVAIS

Portugalia aktywowała w niedzielę unijny mechanizm obrony cywilnej, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia.

 

"Chciałbym jeszcze raz wyrazić naszą solidarność. Zaczęliśmy przekazywać wsparcie dla Portugalii. Dotychczas dostarczyliśmy siedem samolotów - wystartowały natychmiast z Francji, Włoch i Hiszpanii; już są na miejscu i będą działały na obszarze dystryktów Leiria, Vila Real i Coimbra" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Carlos Martin Ruiz De Gordejuela.

 

Poinformował też, że dodatkowo Hiszpania wysłała 100 strażaków, a KE dostarcza Portugalii dane satelitarne z programu Copernicus. "Jesteśmy gotowi pomagać w kierowaniu innego wsparcia zaoferowanego przez państwa członkowskie" - zadeklarował rzecznik.

 

Unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides już w niedzielę deklarował wsparcie dla rządu w Lizbonie. "Portugalia nie jest sama w tych trudnych czasach. Europa polega na solidarności, działaliśmy szybko od najwcześniejszych godzin, aby dostarczyć konkretne wsparcie" - oświadczył komisarz.

 

Pożar w środkowej części Portugalii pochłonął według dotychczasowych informacji 62 ofiary śmiertelne, 57 osób odniosło obrażenia. Władze gminy Pedrogao Grande szacują, że ostateczna liczba ofiar będzie wyższa, gdyż ogień odciął drogę ucieczki wielu osobom przebywającym w swoich domach oraz na leśnych drogach. Rośnie też liczba zaginionych.

 

(PAP)