Hiszpania: aresztowano trzech Marokańczyków, domniemanych dżihadystów

Domniemany członek IS studiował podręczniki dla terrorystów, a jego profil określa się jako "wyjątkowo niebezpieczny". Według hiszpańskiego MSW trzej Marokańczycy w wieku 32, 33 i 38 lat mieszkali razem w dzielnicy Delicias na południu Madrytu.

 

Pierwszy podejrzany - jak przekazuje MSW - "zaawansowany pod względem radykalizacji" zgromadził "pokaźny zbiór materiałów ideologicznych i elektronicznych, którego częścią są podręczniki dotyczące terroryzmu dżihadystycznego, w tym podręcznik dla terrorysty kamikadze i podręcznik do dżihadu elektronicznego".

 

Profil podejrzanego hiszpańskie ministerstwo porównało do profilu terrorystów, ostatnio zaangażowanych w zamachy w Wielkiej Brytanii i Francji. "Jest uważany za oczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju" - oświadczyło. Jak sprecyzowało, mężczyzna miał również indoktrynować swoich bliskich.

 

Madryt przygotowuje się na przyjęcie od piątku do 2 lipca około 2 mln gości w czasie Worldpride, największego światowego wydarzenia dla środowisk LGBT.

 

Od 26 czerwca 2015 roku w Hiszpanii obowiązuje 4 poziom zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali. Od tego czasu siły bezpieczeństwa zatrzymały 172 domniemanych terrorystów i dżihadystów - informuje agencja EFE.

 

W 2016 roku w ramach walki z terroryzmem islamskim hiszpańska policja zatrzymała 69 osób, a od początku bieżącego roku 35 osób - wynika z bilansu hiszpańskiego MSW, zamieszczonego na jego stronie na początku czerwca.

 

Według tych źródeł policja w Hiszpanii eliminuje średnio w tygodniu jedną komórkę dżihadystyczną działającą na terenie tego kraju. Co druga z nich rozbijana jest w efekcie infiltrowania przez służby grup radykalnych islamistów.

 

Hiszpańskie służby bezpieczeństwa wciąż poszukują też dżihadystów powiązanych z zamachem terrorystycznym, do którego doszło 11 marca 2004 roku w Madrycie. Zginęło wówczas 191 osób, a ponad 2 tys. zostało rannych.

 

(PAP)