Państwo przestało być teoretyczne, książę Poniatowski wylądował - Macierewicz dumny

Samolot do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w środę w powitaniu pierwszej z zamówionych maszyn.


Na warszawskim wojskowym Okęciu wylądował przed południem pierwszy z dwóch zakupionych małych samolotów dla VIP – Gulfstream G550; poza tymi maszynami MON zamówiło trzy średniej wielkości Boeingi 737.

„Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom” – powiedział Macierewicz.

 

„Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem” – dodał.

 

Według Macierewicza „przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe”. „A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana” - dodał.

 

Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. „Dzisiaj przywracamy normalność” – powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć „tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach”.

 

Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca; pierwsze loty nowymi maszynami dyspozycyjnymi są przewidywane na jesień.

 

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi; przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

 

(PAP)