Wimbledon: wygrana Agnieszki Radwańskiej w 1. rundzie

Wimbledon: wygrana Agnieszki Radwańskiej w 1. rundzie
PAP/EPA

Mecz dziesiątej w rankingu WTA Radwańskiej z 67. w tym zestawieniu Jankovic wymieniano tuż po losowaniu drabinki jako jedno z najciekawiej zapowiadających się spotkań. Na jednej ze stron tenisowych zwrócono uwagę, że obie zawodniczki w tym sezonie przechodzą trudne chwile. 28-letnia Polka trzykrotnie w tym roku walczyła z infekcjami wirusowymi, a z ostatnią z nich przed Wimbledonem i na trawie rozegrała wcześniej tylko jeden mecz. Wcześniej zaś zmagała się z kontuzją kostki. Starsza o cztery lata była liderka światowej listy od kilku lat nie notuje już sukcesów. Nie błyszczała też w tym roku na kortach trawiastych - zarówno w Calvii, jak i w s'Hertogenbosch przegrała w pierwszej rundzie.

 

Polce nie przyszło łatwo wygranie jej pierwszego gema serwisowego. Do stanu 4:4 obie zawodniczki utrzymywały swoje podanie. Jako pierwsza "breaka" zaliczyła tenisistka z Bałkanów. Krakowianka popisała się chwilkę wcześniej efektownym zagraniem po skosie w biegu, gdy zatrzymała się tuż przy siatce. Ostatni punkt zdobyła w tym gemie jednak Serbka, której wyszedł return. Nieco wcześniej krakowianka w jednej z akcji poślizgnęła się i upadła. Nie miało to jednak groźnych konsekwencji. W tej odsłonie dwa razy z rzędu zaliczyła przełamanie powrotne. Przy stanie 4:5 pomogła jej rywalka, która zepsuła prostą piłkę. W tie-breaku stopniowo rosła przewaga wyżej notowanej z zawodniczek. Zagrała wówczas m.in. oklaskiwanego później przez publiczność, wśród której był Jerzy Janowicz, loba.

 

Drugi set był już jednostronnym widowiskiem. Mająca coraz większe kłopoty z plecami Jankovic zapisała w nim na swoim koncie łącznie tylko sześć punktów. Radwańska posłała trzy asy serwisowe, a jej rywalka jednego i popełniła pięć podwójnych błędów. Polka miała 11 niewymuszonych błędów, a Serbka 32.

 

Była to 11. konfrontacja tych tenisistek. Po raz ósmy lepsza okazała się podopieczna Tomasza Wiktorowskiego, która triumfowała też w meczu z Jankovic w 1/8 finału Wimbledonu sprzed dwóch lat.

 

Serbka to finalistka US Open z 2008 roku oraz półfinalistka Australian Open (2008) i French Open (2007, 2008, 2010). W Londynie jej najlepszym wynikiem jest 1/8 finału, do tej fazy dotarła pięć razy - w latach 2006-08, 2010 i 2015.

 

Kolejną rywalką Radwańskiej będzie Christina McHale, która we wtorek wyeliminowała Brytyjkę Katie Boulter 3:6, 7:5, 6:3. Krakowianka wygrała wszystkie pięć dotychczasowych meczów z Amerykanką, w tym raz na trawie. Ostatnio miały okazję zmierzyć się w styczniu w 1/8 finału w Sydney. Najlepszym wynikiem 25-letniej zawodniczki z USA zarówno w Wielkim Szlemie, jak i w Wimbledonie jest trzecia runda.

We wtorek mecz pierwszej rundy przegrała Magda Linette. Dzień wcześniej awans do drugiego etapu zmagań zanotował Janowicz.

 

Z Londynu Agnieszka Niedziałek.

 

(PAP)