Tour de France - Kittel wygrał kolejny etap, Froome nadal liderem

Tour de France - Kittel wygrał kolejny etap, Froome nadal liderem
PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Kittel odniósł trzecie zwycięstwo w tegorocznej Wielkiej Pętli, a dwunaste w karierze. Dzień wcześniej triumfował w Troyes, a w ubiegłą

niedzielę w Liege.

 

29-letni kolarz z Arnstadt triumfował w piątek z najwyższym trudem. Wprawdzie koledzy z drużyny dobrze go rozprowadzili, ale 500 metrów przed metą zmienił nagle tor jazdy, przez co rywale częściowo go zablokowali. Na ostatnim odcinku Niemiec osiągnął największą prędkość, jednak minął "kreskę" praktycznie w jednej linii z Boassonem Hagenem. Dopiero po analizie fotofiniszu mógł cieszyć się z kolejnego sukcesu.

 

Trzecie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews (Sunweb).

Kittel w ten sposób wyrównał rekord niemieckich zwycięstw w Tour de France, należący do startującego na przełomie XX i XXI wieku Erika Zabela.

 

W klasyfikacji generalnej broniący tytułu Froome wyprzedza rodaka i kolegę z ekipy Gerainta Thomasa o 12 s i Włocha Fabio Aru (Astana) o 14. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany jest Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który zajmuje 10. miejsce ze stratą 1.01.

 

Na sobotę zaplanowano etap z Dole do Les Rousses w górach Jura przy granicy szwajcarskiej (187,5 km). Na trasie wytyczono trzy premie górskie o rosnącej skali trudności. Ostatnia - La Combe de Laisia Les Molunes - znajdzie się 12 km przed metą.

 

(PAP)