Część republikańskich senatorów przeciw likwidacji Obamacare

Trump zażądał, by senatorowie zrezygnowali z sierpniowej przerwy w obradach i uzgodnili taką wersję projektu ustawy, którą zdołają przeforsować podczas głosowania. Dzień wcześniej okazało się, że republikanom brakuje większości, ponieważ kilku senatorów ogłosiło, że nie poprze prezydenckich planów. Zniesienie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych zwanej Obamacare było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. 

 
32 mln Amerykanów straci w najbliższych latach ubezpieczenia zdrowotne jeśli Republikanom uda się przeforsować ich plan likwidacji Obamacare - oceniło w środę Biuro Budżetowe Kongresu (CBO). Tylko w przyszłym roku ubezpieczenie to może stracić 17 mln osób.
 
 
Z analizy sporządzej przez CBO wynika też, że koszty ubezpieczeń zdrowotnych wzrosłyby w przyszłym roku o ok. 24 proc. a do roku 2026 o 100 proc.
 
Likwidacja programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych (Affordable Care Act), przeforsowanego przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę i dlatego nazywanego popularnie Obamacare, zmniejszyłaby równocześnie deficyt budżetu federalnego o 473 mld dolarów - ocenia CBO.
 
Kontrolowany przez Republikanów Senat dwukrotnie nie zdołał uchwalić ustawy o likwidacji Obamacare i zastąpienia jej okrojoną wersją bowiem kilku senatorów republikańskich ogłosiło, że jej nie poprze. W 100-osobowym Senacie Republikanie mają 52 senatorów.
 
Kolejne głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.
 
Prezydent Donald Trump zaapelował we wtorek do republikańskich senatorów, by nie wyjeżdżali z Waszyngtonu na urlop i wypracowali kompromis w sprawie zniesienia Obamacare. Trump zażądał, by senatorzy zrezygnowali z sierpniowej przerwy w obradach i uzgodnili taką wersję projektu ustawy, którą zdołają przeforsować.
 
"Powinniśmy to wypracować i załatwić" - powiedział prezydent podczas spotkania z 49 senatorami republikańskimi w Białym Domu.
 
Zniesienie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych zwanej Obamacare było jedną ze standardowych obietnic wyborczych Trumpa, jednak jak dotąd prezydentowi nie udaje się jej zrealizować.
 
4 maja republikański projekt zniesienia Obamacare zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA. 
 
(PAP)