Niemiecki min. finansów porównuje Turcję do komunistycznej NRD

Niemiecki min. finansów porównuje Turcję do komunistycznej NRD
fot. PAP/EPA
"Turcja dokonuje aresztowań, stosując całkowicie przypadkowe kryteria i nie przestrzega minimalnych standardów konsularnych. To mi przypomina dawniejszą NRD. Kto jechał do tego kraju, ten wiedział, że jeśli coś mu się przydarzy, nie może liczyć na żadną pomoc" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla piątkowej gazety "Bild".
 
"Jeżeli Turcja nie zaprzestanie tych gierek, a dotyczy to także blokowania wizyty (niemieckich) parlamentarzystów (u żołnierzy Bundeswehry) w bazie NATO Konya, będziemy musieli powiedzieć obywatelom: Jedziecie do Turcji na własne ryzyko, nie możemy dać wam żadnych gwarancji" - ostrzegł polityk CDU.
 
Minister Maas dodał: "To oczywiste, kto wybiera się do Turcji, ten spędza urlop w kraju, który nie jest państwem prawa".
 
Turcja należy do ulubionych celów niemieckich turystów. W 2015 roku urlop w tym kraju spędziło 5,6 mln obywateli Niemiec, w zeszłym roku ich liczba spadła do 4 mln.
 
Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel zapowiedział w czwartek rewizję polityki wobec Turcji. Zagroził m.in. wycofaniem rządowych gwarancji kredytowych dla firm inwestujących w Turcji. Niemieckie MSZ ostrzegło przed zagrożeniami dla obywateli Niemiec udających się do Turcji. 
 
(PAP)