Prezydent: za służbą w policji stoi "wielka tradycja poświęcenia"

W uroczystości uczestniczy też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak; listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

 

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował i pogratulował m.in. funkcjonariuszom, którzy odebrali podczas niedzielnych uroczystości nominacje generalskie i odznaczenia. Podkreślił też niezwykłą wagę służby pełnionej przez policjantów dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa.

 

"To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych - swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi" - mówił Duda.

 

Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji. "Bo nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa" - powiedział. "To wielka tradycja, która cieszę się, że w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej policji" - zaznaczył Duda.

 

Prezydent zadeklarował jednocześnie, że chciałby uczynić wszystko, by polscy policjanci "mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną". Przypomniał w tym kontekście, że przed rokiem wraz z ministrem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA odpowiedzialnym za nadzór nad policją Jarosławem Zielińskim zapowiedzieli program modernizacji polskiej policji. "Bardzo się cieszę i dziękuję, panie ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, że jest realizowany" - dodał Duda.

 

Wyraził też satysfakcję z tego, że policja odpowiada na wyzwania współczesności, a także, iż "polski policjant będzie lepiej zarabiał" i - w związku z tym - czuł "godność swojej służby, również od strony materialnej, może przyziemnej, ale ważnej" oraz że będzie "dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej".

 

(PAP)