Schetyna o decyzji prezydenta: brakuje jednego weta

Schetyna o decyzji prezydenta: brakuje jednego weta
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda oświadczył w poniedziałek, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, a podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

 

"Dzisiaj chcę powiedzieć, że brakuje tego jednego weta. To jest ważna ustawa, ustawa o ustroju sądów powszechnych, bo ona oddaje prokuratorowi generalnemu, politykowi PiS, politykowi większości rządzącej możliwość obsadzania dyrektorów, zarządzających osób, zarządzających sądami. Bardzo niebezpieczne. I bardzo wpływające na rzeczywistość dotyczącą władzy sądowniczej" - powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie.

 

W jego ocenie, sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych "musi być załatwiona". "Jej nie zostawimy to bardzo chcę wyraźnie powiedzieć" - zaznaczył lider PO

 

"Dzisiaj chcę powiedzieć, że wstawanie z kolan to jest proces, ale nie może polegać na tym, że zostaje się klęcząc na jednym kolanie" - powiedział Schetyna. "Trzeba mieć odwagę podnieść głowę do góry i przyjąć konsekwentnie te wszystkie efekty wybijania się na prezydencką niepodległość i suwerenność, na budowanie swojej pozycji" - dodał lider PO.

 

(PAP)