Osiem start-upów działa w Inkubatorze Samsunga w Rzeszowie

Osiem start-upów działa w Inkubatorze Samsunga w Rzeszowie
KFG01/CC

Jak poinformowała w komunikacie firma Samsung, do rzeszowskiego inkubatora zakwalifikowało się osiem firm, które będą miały szansę na sfinalizowanie swoich projektów.

 
Wśród nich jest start-up JiTiV, który może przyczynić się do oszczędności finansowych i energetycznych. Jest to system typu smart home, który składa się z malutkich kostek montowanych w gniazdkach elektrycznych, chmury obliczeniowej oraz aplikacji mobilnej. Dzięki pomiarom informuje użytkownika o faktycznym poborze energii poszczególnych urządzeń RTV i AGD. Analiza danych umożliwia automatyczne wyłączanie urządzenia wtedy, kiedy jest ono niepotrzebne.
 
Innym projektem jest A.I.R. Solutions, czyli dron inspekcyjny z laserowym czujnikiem 2D, który ma służyć do wykrywania odłamków na pasach startowych lotnisk. Pozwoli on zredukować koszty obsługi naziemnej i przyspieszy czas reakcji na niebezpieczne przedmioty zalegające na pasie. Rozwiązanie może być także stosowane do skanowania torów wyścigowych, dróg publicznych oraz przestrzeni dużych, zrobotyzowanych hal produkcyjnych. Poprzez analizę danych na serwerze tworzona ma być mapa 3D otoczenia, która poinformuje o wystąpieniu zagrożenia.
 
Natomiast Control Cold to system wczesnego ostrzegania przed wyciekiem substancji szkodliwych dla środowiska z urządzeń chłodniczych i przeciwpożarowych w zakładach produkcyjnych.
 
Kolejnym pomysłem, który będzie rozwijał się w rzeszowskim inkubatorze są inteligentne lustra pozwalające na wyświetlanie dopasowanych reklam w miejscach publicznych. Urządzenie oferowane przez startup Wise Glass połączone z chmurą potrafi rozpoznać wiek i płeć osoby przed nim stojącej i wyświetlić jej dopasowaną reklamę.
 
W inkubatorze są też podmioty, które reprezentują branże rozrywkową i zdrowie. Start-up OX Areny VR proponuje drużynową grę w wirtualnej rzeczywistości w specjalnie przygotowanych do tego celu arenach VR. Gracz będzie realnie biegał po arenie, a wirtualnie w niej strzelał. Inna firma Snipe Technology proponuje system do analizy miejsca trafienia pocisku w strzelaniu długodystansowym (100 - 1 tys. metrów). Zdalny monitoring pozwala na precyzyjny podgląd punktu trafienia.
 
Z kolei dwa podmioty Senshell i Bike2VR będą rozwijać pomysły z branży sportowej. Pierwszy oferuje interaktywną koszulkę dla sportowców, która sprawdza wiele parametrów ludzkiego ciała, takich jak: postawa, puls, oddech, temperatura.
 
Natomiast Bike2VR to system pozwalający dbać o kondycję i sylwetkę, wykorzystując wirtualną rzeczywistość. Zmienia zwykłe treningi w ciekawe gry i atrakcyjne wirtualne podróże, które dostępne będą dzięki okularom VR/AR połączonym z aplikacją oraz uniwersalnym i inteligentnym czujnikiem rowerowym dla trenażerów i rowerów treningowych.
 
Samsung Inkubator został otwarty w kwietniu br. Jego celem jest pomoc w stawianiu pierwszych biznesowych kroków polskim start-upom zajmującymi się rozwiązaniami z zakresu Internetu Rzeczy.
 
Młodzi przedsiębiorcy w inkubatorze mogą liczyć m.in. na pomoc menedżerów z firmy Samsung. W inkubatorze zapewniony jest sprzęt, taki jak np. lutownice potrzebne do produkcji prototypów, a także pralki, lodówki, roboty, telewizory. Chodzi o to, by można wykorzystywać je np. w Internecie Rzeczy i eksperymentować z nimi.
 
(PAP)