Samorząd Rzeszowa prowadzi opryski przeciw kleszczom i komarom

Samorząd Rzeszowa prowadzi opryski przeciw kleszczom i komarom
US Department of Agriculture/WC

 

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, opryski będą dokonywane od najbliższego wtorku do piątku. "Prace te będą wykonywane w godzinach wieczornych i w nocy, tereny zostaną zabezpieczone przez straż miejską" - dodał. Rzecznik podkreślił, że substancja, która będzie użyta do oprysków jest bezpieczna dla ludzi.
 
Akcją objęte zostaną tereny zielone w Rzeszowie m.in. wszystkie parki, Bulwary, Olszynki, a także place zabaw. Chłodnicki zaznaczył, że akcja oprysków zostanie powtórzona za trzy tygodnie.
 
Żyjące w polskich lasach, parkach i ogrodach kleszcze powodują kleszczowe zapalenie mózgu, a także inne choroby: boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę. Ocenia się, że około 3-15 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zarażonych wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu w ostatnich latach dochodzi u ok. 200 osób rocznie w całym kraju.
 
Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból. 
 
(PAP)