Wielkopolskie: ponad 150 interwencji strażaków po burzach w regionie

"Według wstępnych danych mamy zakończonych ponad 150 interwencji, ale wciąż mamy odbieramy kolejne zgłoszenia. Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce w Poznaniu, większą liczbę zdarzeń odnotowaliśmy też w Gnieźnie i Lesznie. Ok. 20 interwencji dotyczyło wypompowania wody w zalanych pomieszczeniach" - powiedział PAP Sławomir Brandt z Wielkopolskiej Komendy Straży Pożarnej.

 

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, siła wiatru w niektórych miejscach województwa przekraczała nawet 100 km/h. W Poznaniu na skutek burz obecnie nie działa kilkanaście sygnalizacji świetlnych. Nawałnica zniszczyła m.in. stragany na Placu Wielkopolskim. Powalone drzewo blokuje tory Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

 

Przed godz. 8. ok. 18 tysięcy gospodarstw było pozbawionych energii elektrycznej, najwięcej w rejonie leszczyńskim i wrzesińskim. Jak poinformował Mateusz Gościniak z biura prasowego spółki Enea Operator, w szczytowym momencie ok. 50 tys. odbiorców nie miało prądu.

 

IMGW przewiduje, że również w środę burze przejdą nad województwem wielkopolskim, głównie w jego wschodnio-południowej części.

 

(PAP)