Polacy popierają weta prezydenta. Większość chce, by Sejm odrzucił ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Na pytanie co powinien zrobić Sejm w sprawie wet zgłoszonych przez prezydenta, 61 procent badanych odpowiada, że powinien je przyjąć, a jedynie 6 procent odpowiada, ze powinien je odrzucić wprowadzając zmiany w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Nawet wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są krytyczni wobec działań swojej partii - 58% chce, by Sejm zaakceptował prezydenckie weta, a jedynie 13% ich nie popiera domagając się zmian w wersji proponowanej przez PiS.

 

Zdaniem blisko połowy Polaków, rząd powinien uwzględnić zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która jasno daje do zrozumienia, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca na łamanie praworządności i trójpodziału władzy. 22% badanych odrzuca wątpliwości unijnych urzędników.

 

W całym sporze o wymiar sprawiedliwości najwięcej racji mieli protestujący przed pałacem prezydenckim i sądem najwyższym żądając trzech wet prezydenta - tak uważa 35 procent badanych.

Rację prezydentowi, który zgłosił dwa weta, przyznaje 26 procent, a tylko 9 procent badanych twierdzi, że racja leży po stronie Prawa i Sprawiedliwości.