Izrael: zatrzymano miliardera i cztery osoby podejrzane o korupcję

Steinmetz jest właścicielem firmy Beny Steinmetz Resource Group (BSG Resources), będącej światowym potentatem na rynku wydobycia diamentów. Według magazynu "Forbes" majątek Steinmetza ocenia się na ponad 1 mld dol.

 

Biznesowy magnat został już raz aresztowany przez izraelskie władze; było to w grudniu ubiegłego roku, kiedy to zarzucano mu pranie brudnych pieniędzy i korumpowanie przedstawicieli władz Gwinei; spędził wtedy dwa tygodnie w areszcie domowym.

 

Wśród czterech pozostałych zatrzymanych jest dawny doradca polityczny byłego premiera Izraela Ehuda Baraka, Tal Silberstein, który obecnie doradza kanclerzowi Austrii Christianowi Kernowi, oraz prezes izraelskiego giganta telekomunikacyjnego Bezeq, David Granot.

 

Policja nie podała żadnych dodatkowych informacji na temat zatrzymania czy ustaleń, jakie poczyniono podczas śledztwa.

 

W grudniu Steinmetzowi zarzucono wręczenie łapówki byłemu przywódcy Gwinei i jego żonie, w zamian za koncesję na eksploatację kopalni rudy żelaza w rejonie Simandou. Beny Steinmetz Resource Group straciła wcześniej pozwolenie na wydobycie rudy z tej kopalni ze względu na zarzuty o korupcję.

 

Urodzony w Izraelu Steinmetz mieszka w Szwajcarii. Bogata w zasoby naturalne, lecz biedna Gwinea od dawna boryka się z korupcją.

 

(PAP)