Cztery ofiary Irmy na wyspie Sint Maarten na Karaibach

Cztery ofiary Irmy na wyspie Sint Maarten na Karaibach
PAP/EPA/GERBEN VAN ES/DUTCH DEPARTMENT OF DEFENSE

Wcześniej podawano, że zginęły dwie osoby. "Niestety, zginęły jeszcze dwie inne osoby, o których nie wiedzieliśmy, i liczba zgonów wzrosła do czterech" - powiedział Rutte dziennikarzom po kryzysowym spotkaniu rządu. 

 

Rutte dodał też, że przejście huraganu w sobotę wieczorem koło wyspy podzielonej miedzy Francję a Holandię nie spowodowało nowych strat materialnych.

 

Wraz z przybyciem na wyspę sił policyjnych i wojskowych "poziom bezpieczeństwa poprawił się, ale pozostaje kruchy" - powiedział premier. Władze holenderskie zgłaszały wcześniej o dokonywaniu rabunków na Sint Maarten i Rutte ostrzegł, że sprawcy kradzieży i włamań będą poważnie represjonowani przez siły bezpieczeństwa.

 

W niedzielę na wyspie rozmieszczono 392 holenderskich żołnierzy, a 164 ma dołączyć do nich w poniedziałek. Dwa holenderskie wojskowe transportowe samoloty C-130 z żywnością, wodą, namiotami i materiałami budowlanymi wylądowały w niedzielę na wyspie, a masowa kampania dystrybucyjna zorganizowana przez marynarkę ma się rozpocząć w poniedziałek.

 

(PAP)