"Choroba leniwego oka" jednak uleczalna. Przełomowe odkrycie słowackich lekarzy

U dorosłych zaburzenie nazywane leniwym okiem według wielu specjalistów jest nie do wyleczenia. Ale klinika okulistyczna ze Słowacji przekonuje, że to nieprawda, a leczenie jest wręcz dziecinnie proste.

 

Leniwe oko, czyli fachowo amblyopia, oznacza obniżenie ostrości widzenia w jednym oku. Nawet przy założonych okularach chory nie będzie w stanie ostro widzieć leniwym narządem. To z kolei prowadzi do wyłączenia widzenia obuocznego, czyli trójwymiarowego.

 

Do tej pory tę formę niedowidzenia leczono tylko u dzieci. Lekarze przyznają, że klasyczna terapia korekcyjna po ósmym roku życia nie przyniesie już efektów. Ale specjaliści ze Słowacji opracowali nowatorską metodę. Na razie ta metoda jest droga. Potrzebny jest dobry komputer i okulary. Ale w przyszłości, gdy urządzenia będą tańsze, ludzie będą mogli ćwiczyć oczy we własnym domu.

 

Słowacy w leczeniu wykorzystują popularne i dostępne na rynku gogle wirtualnej rzeczywistości i specjalne oprogramowanie opracowane przez amerykańskich specjalistów.