Prezydent Duda rozpoczął konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie reformy sądów

To pierwsze z zapowiedzianej środowej serii spotkań prezydenta nt. projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z przedstawicielami klubów parlamentarnych. W środę z prezydentem spotkają się jeszcze posłowie: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział przed kilkoma dniami, że Andrzej Duda spotka się z reprezentantami prezydium każdego klubu parlamentarnego na osobną, godzinną rozmowę. Jak dodał, celem spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w SN i KRS.

 

"Nasze propozycje są znane, stosunek prezydenta do tych propozycji też. Zobaczymy, co wyniknie z tej rozmowy" - powiedział PAP Terlecki. Potwierdził, że propozycje, które PiS zamierza przedstawić prezydentowi, będą zbliżone do tych, które znajdowały się w zawetowanych ustawach o SN i KRS. Zastrzegł jednocześnie, że widzi w tej sprawie "pole do manewru".

 

Rzecznik PiS Beata Mazurek powiedziała w środę dziennikarzom, że prezydent wie, w jaki sposób PiS chciał przeprowadzić reformę sądownictwa. "Teraz czas na to, byśmy dowiedzieli się, jaką propozycję przedłoży pan prezydent" - dodała.

 

"Po tym spotkaniu najprawdopodobniej się z państwem spotkamy i wydamy jakikolwiek komunikat (...) jednak inicjatorem spotkania jest pan prezydent i uważam, że od niego powinna wyjść pierwsza informacja, mówiąca o tym, w jakim zakresie i jak chce przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości" - powiedziała rzeczniczka PiS.

 

W miniony piątek o reformie sądów prezydent Duda rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

(PAP)