CBA zatrzymało burmistrza Koła

CBA zatrzymało burmistrza Koła

Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

 

"Potwierdzam zatrzymanie burmistrza. Agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole i w dwóch spółkach komunalnych miasta. Mają zabezpieczyć dokumentację oraz korespondencję mailową" – powiedział PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.
 
Zatrzymania dokonano w wyniku nowych ustaleń CBA i prokuratury – podał Kaczorek. "Wskazują one, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" – podkreślił. Bezprawne działania miały polegać na podejmowaniu czynności dla wyeliminowania potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi.
 
Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.
 
Kaczorek powiedział PAP, że zatrzymany usłyszy jeszcze w środę zarzuty w prokuraturze.
 
Wcześniej w tej sprawie CBA zatrzymała, a łódzka Prokuratura Regionalna postawiła zarzuty pięciu innym osobom. Podejrzewa je o ustawienie przetargów – zmowę przetargową w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm – przypomniał Kaczorek.
 
Wówczas śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych.
 
Przetargi ogłoszono w 2016 roku i opiewały w sumie na ponad 2,5 mln złotych – powiedział PAP Kaczorek. Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej – zaznaczył.

 

Aleksander Główczewski

 

(PAP)