Polscy i niemieccy policjanci rozbili grupę złodziei paneli fotowoltaicznych

Polscy i niemieccy policjanci rozbili grupę złodziei paneli fotowoltaicznych
cbsp.policja.pl
Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, postępowania w tej sprawie były równolegle nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze i Prokuraturę ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą.
 
CBŚP poinformowało, że wśród zatrzymanych są dwie osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą, a podczas śledztwa odzyskano mienie warte prawie 2 mln zł.
 
Według ustaleń niemieckiej policji w Brandenburgi w ciągu roku dochodziło do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z pól solarnych. Wspólne działania policjantów CBŚP i niemieckich doprowadziły do zatrzymania członków grupy trudniącej się procederem i podejrzanych o paserstwo. Ci ostatni działali między innymi na terenie województwa wielkopolskiego i lubelskiego.
 
Według policji łupem grupy mogło paść kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników (przetworniki prądu ze stałego na zmienny – PAP) o łącznej wartości ponad 3,5 mln euro.
 
Ze strony polskiej nad sprawą pracowali funkcjonariusze CBŚP z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp., którzy przez wiele miesięcy zbierali informacje na temat działalności grupy po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.
 
W celu rozbicia grupy policjanci nawiązali współpracę z Policją Kryminalną we Frankfurcie nad Odrą, która była prowadzona dzięki zawartemu porozumieniu pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii. Podpisanie umowy o współpracy umożliwiło bezpośrednią wymianę informacji, koordynację oraz szybkie i sprawne działanie. 
 
(PAP)