Filipiny - jeden z ochroniarzy prezydenta zabity w strzelaninie obok rezydencji

Strzelanina w parku Malacanang, gdzie mieści się baza prezydenckiej ochrony (PSG), jest traktowana jako odosobniony przypadek i wykluczono, jakoby chodziło o terroryzm - powiedział szef PSG Lope Dagoy. Park znajduje się obok rezydencji Duterte o nazwie Bahay ng Pagbabago.

 

Ciało 37-letniego funkcjonariusza zostało znalezione przez jego żonę w siedzibie PSG we wtorek rano lokalnego czasu. Mężczyzna zginął na skutek postrzału w klatkę piersiową. 

 

"Wykluczamy morderstwo. Na pewno nie było to morderstwo" - powiedział Dagoy.

Przez kilka godzin po strzelaninie miejsce pobytu Duterte nie było znane. Spędził on ostatnie dni w swoim rodzinnym mieście Davao na południu kraju i w poniedziałek nie pokazywał się publicznie.

 

Pytany o miejsce pobytu prezydenta w czasie, gdy doszło do strzelaniny, jego rzecznik Ernesto Abella odpowiedział: "Nie mamy żadnych informacji na ten temat".

 

Jak pisze Reuters, Dutete jest nieprzewidywalny i często wywołuje zamieszanie z powodu nagłych zmian w swych publicznych wystąpieniach, które zazwyczaj zaczynają się po południu i trwają nawet cztery godziny z powodu długich, improwizowanych wywodów.

 

Zazwyczaj Duterte spędza weekendy w Davao i rozpoczyna je już w czwartek, a do Manili wraca dopiero w poniedziałek lub później.

 

Dagoy poinformował, że policja prowadzi śledztwo w sprawie strzelaniny, a PSG nie chce spekulować na temat jego okoliczności.

 

(PAP)