Wielka awaria na warszawskim Okęciu - to mógł być atak hakerski. Podobne problemy miały lotniska na całym świecie

Warszawskie Lotnisko Chopina to największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce.

 

"Na Lotnisku Chopina doszło do awarii systemu wyświetlającego informacje o lotach dla pasażerów, która została usunięta. Wszystkie systemy, w szczególności systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych, przez cały okres funkcjonowały poprawnie. Samoloty były odprawiane na bieżąco" - przekazał Wojciechowski.

 

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że "CERT ABW otrzymał zgłoszenie z Lotniska Chopina i jest ono analizowane".

 

W czwartek doszło w wielu miejscach na świecie do awarii międzynarodowego systemu obsługi pasażerów lotów Amadeus. System odpowiada m.in. za rezerwacje, odprawianie pasażerów zarówno w portach lotniczych, jak i przez internet. O przerwach w odprawie i panującym w czwartek na lotniskach chaosie szeroko informowali na Twitterze czekający w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii.

 

W Waszyngtonie poinformowano, że o zakłóceniach w działaniu Amadeusa informowały amerykańskie linie Southwest Airlines; doszło do niewielkich opóźnień lotów.

 

Także linie lotnicze podały, że problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek rano odprawę na wielu lotniskach świata. Doszło do opóźnień.

 

Dostarczająca system firma Amadeus podała, że problemy już nie występują. "Amadeus może potwierdzić, że nasze systemy zostały już naprawione i funkcjonują normalnie" - przekazał cytowany przez Reutera rzecznik hiszpańskiej firmy, która ponad 100 przewoźnikom na świecie dostarcza oprogramowania do kompleksowej obsługi pasażerów. Firma Amadeus nie podała, co było przyczyną problemów z działaniem jej systemu.

 

Władze portów lotniczych poinformowały, że zakłócenia były krótkotrwałe i już nie występują.

 

Lotnisko we Frankfurcie zakomunikowało, że przez ok. 30 minut problemy z odprawą bagażu miały niemieckie linie Lufthansa i jej linie partnerskie.

 

O przejściowych problemach informowało też londyńskie lotnisko Gatwick, ale normalna działalność została przywrócona. O kłopotach z odprawą pasażerów przewoźników korzystających z Amadeusa informowały też porty lotnicze w Paryżu.

 

(PAP)