Londyn: samochód wjechał w ludzi; są ranni

South Kensington to część Londynu, gdzie jest wiele bardzo popularnych muzeów i organizacji kulturalnych, m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Victorii i Alberta oraz Muzeum Nauki. Kilkaset metrów od miejsca zdarzenia znajduje się także klub Ognisko Polskie, który służy polskiej społeczności od czasów wojennej migracji.

 

Na miejsce sobotniego incydentu przybyli uzbrojeni funkcjonariusze policji i służby ratunkowe. Do zdarzenia doszło około godz. 14.20 czasu lokalnego (godz. 15.20 w Polsce) na skrzyżowaniu Exhibition Road i Cromwell Road, kiedy samochód wjechał na chodnik, potrącając kilka osób.
 
Świadkowie, z którymi rozmawiali dziennikarze BBC, mówili o jednej osobie, która została zabrana przez karetkę pogotowia, a także wspominali, że incydent mógł mieć coś wspólnego z kolizją dwóch samochodów.
 
W oświadczeniu policji metropolitalnej podkreślono, że "trwa próba ustalenia okoliczności i motywów" incydentu.
 
Agencja Reutera powołując się na swoje źródła w policji najpierw podała, że zajście nie jest traktowane jako akt terroryzmu, ale później skorygowano tę informację i napisano, że policja nie doszła jeszcze do żadnych wniosków.
 
Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May powiadomiła, że szefowa rządu jest na bieżąco informowana o trwającym śledztwie.
 
W tym roku w Wielkiej Brytanii doszło do pięciu zamachów terrorystycznych - cztery dokonane przez islamistów i jeden przez napastnika motywowanego nienawiścią do muzułmanów, w których zginęło łącznie 36 osób.
 
Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym, "poważnym" poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że prawdopodobieństwo zamachu jest "bardzo wysokie".
 
Z Londynu Jakub Krupa
 
(PAP)/Superstacja