Konkurencja dla Dreamlinera. Nowy Airbus A330 Neo już na niebie

Airbus wraca do gry o niebo i pasażerów. Swój pierwszy lot ma już za sobą samolot A 330 Neo. To zmodernizowana wersja popularnej maszyny A 330. Masywny odrzutowiec dalekiego zasięgu oderwał się od ziemi podczas testów we Francji, obserwowany przez kierownictwo Airbusa i firmy Rolls-Royce, dostarczającej silniki.

 

Rodzina samolotów A330 to od lat dziewięćdziesiątych najbardziej popularna linia maszyn europejskiego konsorcjum. Obecnie Airbus sprzedaje co roku ponad sto takich odrzutowców. Linie lotnicze wykorzystują je do lotów komercyjnych na średnich i długich dystansach.

 

Konstruktorzy zbudowali A330, by konkurować na rynku z samolotami amerykańskiego Boeinga. Siły były wyrównane, dopóki Boeing nie zaczął produkować Dreamlinerów. Przewaga Airbusa wyraźnie spadła. W jej odzyskaniu ma pomóc nowy model samolotu.

 

A330 Neo jest bardziej ekonomiczny od poprzedników: spala mniej paliwa, ma większy zasięg, większą rozpiętość skrzydeł i lepsze silniki. Pierwszą linią, w której flocie polecą nowe Airbusy, będzie portugalski TAP.