Brytyjski rząd chce rozmawiać o Brexicie z Polakami mieszkającymi na wyspach

Brytyjski rząd chce rozmawiać o Brexicie z Polakami mieszkającymi na wyspach
fot. PAP/EPA

Seria trzech spotkań, którą podczas wrześniowego pobytu w Warszawie zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, rozpoczęła się 5 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

 

W czwartek brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że kolejne spotkania odbędą się 22 listopada w Polish Millennium House w Birmingham i 23 listopada w Dovecot Studios w Edynburgu.

 

Jak podkreślono, dla uczestników dostępny jest także ograniczony budżet na dofinansowanie dojazdów, co ma pomóc w przyciągnięciu szerszej grupy polonijnych liderów.

 

Rejestracja na oba spotkania jest możliwa poprzez kontakt z brytyjską ambasadą w Warszawie pod adresem amy.soar@fco.gov.uk.

 

Podczas październikowego spotkania w Londynie kilkudziesięciu liderów polskiej społeczności wysłuchało informacji o rządowych działaniach przeciwko przestępstwom z nienawiści, którym w ubiegłym roku padali także m.in. Polacy, a następnie zapoznali się ze stanem negocjacji dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

 

Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie, który ma pomóc w zaprojektowaniu nowego systemu ubiegania się o tzw. status osiedlony (settled status), który zastąpi dotychczasowy model "stałej rezydencji".

 

Według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

 

(PAP)