Irak: 24-godzinne zawieszenie broni między Kurdami i siłami irackimi

Irak: 24-godzinne zawieszenie broni między Kurdami i siłami irackimi
fot. PAP/EPA

Decyzja o przerwaniu ognia zapadła w związku z rozmowami iracko-kurdyjskimi w sprawie kontroli nad terenami będącymi przedmiotem sporu.

 

Jak oświadczył w rozmowie z dziennikarzami jeden z liderów PUK, Gajaz al-Surji, rozmowy dotyczą m.in. przekazania pod kontrolę sił irackich przejścia Fisz-Chabur na granicy syryjsko-irackiej.

 

Rzecznik międzynarodowej koalicji, której przewodzą Stany Zjednoczone, Ryan Dillon oznajmił, że obie strony doszły do porozumienia. Wyraził również nadzieję, że przerwanie ognia nie będzie miało charakteru tymczasowego, i wezwał do dialogu.

 

Rząd Iraku w odpowiedzi na referendum w sprawie kurdyjskiej niepodległości z 25 września, które Bagdad uważa za nielegalne, rozpoczął 16 października operację mającą na celu "przywrócenie bezpieczeństwa" na terenie odbitej już przez Bagdad prowincji Kirkuk i wyparcie peszmergów z kontrolowanych przez nich od 2014 roku terytoriów.

 

W czwartek oddziały irackiej milicji wspieranej przez Iran ogłosiły rozpoczęcie ofensywy wojskowej przeciwko peszmergom w trójkącie między Irakiem, Syrią i Turcją.

 

Operację tę zapowiedziano jako "próbę odbicia z rąk Kurdów miejscowości Fisz-Chabur", którą kontrolują oddziały prezydenta autonomicznego Kurdystanu irackiego Masuda Barzaniego.

 

(PAP)