Poznań: konferencja przedsiębiorców katolickich o roli wiary w biznesie

Poznań: konferencja przedsiębiorców katolickich o roli wiary w biznesie
Wikimedia Commons
Dwudniowa konferencja odbywa się po raz trzeci. Spotykają się na niej właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, oraz przedstawiciele organizacji działających w środowisku ludzi biznesu w Polsce i na świecie. Wydarzenie ma inspirować do wdrażania zasad wiary w firmie, społeczeństwie i w kulturze.
 
"Jest coraz więcej przedsiębiorców, którzy szukają odniesienia i uzasadnienia do swojego działania w tym najwyższym punkcie, jakim są: Pan Bóg, Pismo Święte i Kościół. W trakcie konferencji zainteresowani mogą się dowiedzieć, co Bóg mówi na temat prowadzenia biznesu i do jakiej działalności zachęca" - powiedział PAP współorganizator wydarzenia ks. Rafał Ostrowski.
 
Jak dodał, hierarchię wartości, która powinna być bliska każdemu przedsiębiorcy, przypomina tytuł konferencji. "Na pierwszym miejscu w jego życiu powinien być Pan Bóg, na drugim rodzina – by nie tracić relacji z najbliższymi, kiedy pochłania go praca. Później jest firma, która jest podporządkowana Bożemu Prawu i - hojność, bo przedsiębiorca musi być otwarty w swoich działaniach na innych ludzi" - powiedział.
 
W tym roku tematyka prelekcji i dyskusji w sposób szczególny dotykać będzie uczciwości, dylematów sumienia i walki wewnętrznej, jaką niejednokrotnie przechodzi przedsiębiorca.
 
"Interesuje nas zarówno uczciwość wewnętrzna, podejmowanie decyzji zgodnych z własnym sumieniem, jak i rozpatrywane w tym kontekście relacje między firmami oraz między przedsiębiorcami i innymi ludźmi" – powiedział ks. Ostrowski.
 
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie też tzw. ekonomia komunii, promowana przez ogólnoświatowy Ruch Focolari. Zgodnie z założeniami tej koncepcji, przedsiębiorcy po zapewnieniu sprawiedliwej zapłaty dla siebie i pracowników, oraz po odłożeniu środków na dalszy rozwój biznesu, dzielą się z zyskiem ze wspólnotą. Takie środki są przeznaczane m.in. na pomoc potrzebującym.
 
Współorganizatorem konferencji jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent w archidiecezji poznańskiej.
 
Ks. Ostrowski podkreślił, że rosnące struktury tego duszpasterstwa do jeszcze jeden dowód na coraz większe zainteresowanie kwestiami wiary w prowadzeniu biznesu. "Przez bardzo długi czas Talent to było jedno duszpasterstwo w Krakowie. W ostatnich kilku latach to dzieło dynamicznie rozchodzi się na całą Polskę; w tej chwili to już są dziesiątki punktów w całym kraju" - powiedział.
 
Patronem honorowym Konferencji Przedsiębiorców Katolickich "Bóg, Rodzina, Firma, Hojność" jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. 
 
(PAP)
 
autor: Rafał Pogrzebny
 
edytor: Anna Małecka