Rozwikłali zagadkę sprzed 20 lat. Sukces szczecińskiej prokuratury i CBŚP

Na skutek żmudnych i pracochłonnych czynności ustalono, że przestępstw tych mogła dokonać grupa tych samych osób. Grupa ta działała pod koniec lat 90-tych i na początku 2000-nych.

 

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie sześciu mężczyzn zamieszanych w przestępczy proceder. Na polecenie prokuratora do zatrzymań doszło w ostatnich dniach w Świnoujściu, Szczecinie i powiecie stargardzkim. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. 

 

Wobec pięciu podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Jeden z podejrzanych został oddany pod dozór Policji.

Jak przebiegały zdarzenia

 

Według ustaleń poczynionych w toku postępowania ustalono, że do usiłowania zabójstwa doszło w lutym 2001 roku w okolicach Karlina. Wówczas to jeden z pokrzywdzonych został postrzelony przez sprawców, a drugi wywieziony do lasu kilka kilometrów dalej, gdzie kilkakrotnie postrzelono go, w tym także w głowę. Obaj pokrzywdzeni przeżyli.

 

Zatrzymani mężczyźni są również podejrzani o rozboje. Jeden z nich miał miejsce w powiecie pyrzyckim, gdzie ofiarami byli właściciel warsztatu samochodowego i jego partnerka. Sprawcy byli zamaskowani, a do obezwładnienia swoich ofiar użyli broni i kajdanek. Ich łupem padło kilkadziesiąt tysięcy złotych i złota biżuteria.

 

Do drugiego rozboju doszło na trasie S-3 w pobliżu Przybiernowa, a ofiarami byli handlarze samochodów, którzy jechali za granicę zakupić pojazdy. Jeden z nich został wówczas raniony nożem. Pokrzywdzeni mieli przy sobie znaczną ilość gotówki, którą im skradziono. Sprawcy dokonali tego napadu metodą „na policjanta”, używając umundurowania przypominającego policyjne, broni oraz samochodu mającego stworzyć wrażenie nieoznakowanego radiowozu.

 

(PAP)