Więcej żołnierzy pojedzie do Afganistanu? Macierewicz odpowiada na apel szefa NATO

Więcej żołnierzy pojedzie do Afganistanu? Macierewicz odpowiada na apel szefa NATO
fot. PAP

"To są wojska, które wspierają instytucje cywilne i wojskowe. Trenują, chronią, ale same w działaniach bojowych nie biorą udziału" - oświadczył szef resortu obrony.

 

W drugim dniu spotkania ministrów obrony NATO przedstawiciele krajów Sojuszu rozmawiali m.in. o wzmocnieniu kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Szef NATO Jens Stoltenberg mówił wcześniej o wysłaniu do Afganistanu dodatkowych 3 tys. żołnierzy.

 

W odróżnieniu od poprzednich, obecna misja Sojuszu "Resolute Support" ma przede wszystkim charakter szkoleniowy i służy wzmocnieniu rządowych sił bezpieczeństwa oraz tworzeniu struktur obronnych Afganistanu. Polskie oddziały wojskowe uczestniczą w niej od początku.

 

Szef resortu obrony podkreślał, że Polska może się w pełni czuć współtwórcą zmian, jakie zachodzą obecnie w NATO. Jego zdaniem postanowienia obecnego spotkania ministrów Sojuszu są w dużej mierze efektem starań strony polskiej.

 

Macierewicz powiedział, że dyskusje podejmowane podczas spotkania w Brukseli, to także wynik postanowień, jakie zapadły na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r., w tym postanowień dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. "Widzimy w tym wielki sukces Szczytu Warszawskiego (…). Sądzimy, że te sprawy idą w bardzo dobrym kierunku" – dodał.

 

(PAP)