750 tysięcy ludzi na ulicach Barcelony. Chcieli uwolnienia katalońskich polityków

750 tysięcy ludzi na ulicach Barcelony. Chcieli uwolnienia katalońskich polityków
PAP/EPA/Alberto Estevez

Manifestacja trwała około dwóch godzin, a jej głównym hasłem było: "Wolność dla więźniów politycznych". Wielu protestujących miało ze sobą flagę symbolizującą niepodległość regionu, na której widnieje biała gwiazda w granatowym trójkącie, na tle żółto-czerwonej flagi Katalonii.

 

Na koniec marszu członkowie rodzin aresztowanych separatystów odczytali wiadomości od swoich bliskich.

 

27 października kataloński parlament ogłosił niepodległość, która jednak została unieważniona przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny. W reakcji rząd centralny m.in. odwołał rząd regionalny Carlesa Puigdemonta i zdymisjonował ponad 130 wysokich rangą urzędników.

 

Na 21 grudnia zaplanowano w Katalonii wybory do władz regionu. Agencja AFP ocenia, że sobotnia demonstracja miała być testem dla ruchów proniepodległościowych przed tym głosowaniem.

 

Według najnowszych sondaży 7,5-milionowa Katalonia jest bardzo podzielona, jeśli chodzi o to, czy region powinien pozostać w Hiszpanii, czy dokonać secesji.

 

W sobotę burmistrz Barcelony Ada Colau, zanim wzięła udział w manifestacji, oświadczyła: "Chcemy, by osadzeni zostali uwolnieni, ale chcemy również, by nieodpowiedzialny rząd (Puigdemonta - PAP), który doprowadził kraj do katastrofy, przyjął na siebie odpowiedzialność i przyznał się do błędów".

 

Colau nie jest zwolenniczką niepodległości, ale opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie przyszłości regionu, które by ostatecznie rozwiązało tę kwestię. Jej zdaniem katalońskie władze "doprowadziły do napięć" w Katalonii i "jednostronnie proklamowały niepodległość, której nie chciała większość".

 

Colau - która prowadzi kampanię przed nadchodzącymi wyborami w Katalonii - zarzuciła Puigdemontowi, że udał się do Belgii, pozostawiając Katalonię "samą wobec niepewności". "Ogłosili niepodległość, a potem zniknęli" - dodała.

 

Premier Puigdemont i czterech jego ministrów przebywają obecnie w Belgii i są na wolności; hiszpański wymiar sprawiedliwości wystosował wobec nich Europejski Nakaz Aresztowania. W Belgii czekają na decyzję sądu w sprawie ich ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii.

 

Jednocześnie w areszcie przebywa ośmiu członków zdymisjonowanego rządu Katalonii, w tym b. wicepremier Oriol Junqueras, oraz dwóch popierających secesję działaczy. Ich uwolnienia domagali się demonstrujący w sobotę Katalończycy. Politycy ci objęci są postępowaniem w sprawie zorganizowania referendum z 1 października i ogłoszenia niepodległości regionu. Zarzuca się im m.in. nieposłuszeństwo wobec władz państwowych Hiszpanii.

 

(PAP)