Królowa Elżbieta II chora? Po raz pierwszy od lat nie złożyła wieńca w Niedzielę Pamięci

Historycy zaznaczyli, że choć to siódmy przypadek, gdy królowa nie złożyła wieńca, to poprzednie sześć okazji było związanych z jej ciążami oraz wizytami zagranicznymi, które uniemożliwiły jej udział w wydarzeniach. W tym roku 91-letnia monarchini zdecydowała się oglądać uroczystość z balkonu pobliskiego budynku Foreign Office, gdzie towarzyszył jej 96-letni mąż, książę Filip.

 

Telewizja BBC zwróciła jednak uwagę, że jest to "kolejnym znakiem przemian zachodzących w rodzinie królewskiej" i "uznaniem faktu, że królowa ma 91 lat". Jak dodano, to następna zmiana po tym, jak w 2015 roku uroczystość została nieco skrócona, aby ułatwić weteranom i królowej udział w obchodach.

 

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

 

Niedziela Pamięci to święto obchodzone w W. Brytanii w drugą niedzielę listopada, poświęcone pamięci brytyjskich żołnierzy oraz cywili, którzy brali udział w obu wojnach światowych i późniejszych konfliktach zbrojnych. W trakcie wydarzenia składane są wieńce ze sztucznych czerwonych maków, a weterani - w tym Polacy - oraz przedstawiciele sił zbrojnych maszerują obok pomnika Cenotaph upamiętniającego ofiary konfliktów zbrojnych, wzdłuż alei Whitehall przecinającej londyńską dzielnicę rządową Westminster.

 

W ramach uroczystości rozbrzmiał także słynny zegar Big Ben na wieży brytyjskiego parlamentu, który od rozpoczęcia remontu w sierpniu br. jest włączany jedynie przy wyjątkowych okazjach. Zgromadzeni uczestnicy wydarzenia, w tym weterani oraz premier Theresa May, lider opozycji Jeremy Corbyn i przedstawiciele pozostałych partii politycznych, uczcili także pamięć poległych żołnierzy dwiema minutami ciszy.

 

Obchody są niezmiennie od 1946 roku transmitowane na żywo przez BBC, co czyni z nich najdłużej transmitowane wydarzenie w historii telewizji.

 

Podobne uroczystości odbyły się w całym kraju, m.in. w Edynburgu (z udziałem pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon) i w Enniskillen w Irlandii Północnej, gdzie wieniec złożył tamtejszy premier Leo Varadkar, upamiętniając także ofiary zamachu Tymczasowej IRA z 1987 roku, w którym zginęło 12 osób, a 63 zostały ranne.

 

Z powodu obaw o bezpieczeństwo zgromadzonych opóźniono podobną ceremonię w północnoirlandzkim Omagh, w związku ze znalezieniem na miejscu przez policję podejrzanego pakunku. Późnym popołudniem potwierdzono, że śledczy odkryli gotowy do detonacji improwizowany ładunek wybuchowy. W 1998 roku, w dokonanym przez Prawdziwą IRA zamachu w Omagh, zginęło 29 osób, a 220 osób zostało rannych.

 

(PAP)