Opozycja zgłosi wotum nieufności wobec rządu w związku z przyzwalaniem na mowę nienawiści?

"To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł tworzą i próbują tworzyć język polityczny" - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej Schetyna odnosząc się do wydarzeń podczas sobotniego Marszu Niepodległości.
 
"Pytam tych wszystkich, którzy dają przyzwolenie na takie zachowanie: czy tak samo będą wyglądać obchody 100-lecia niepodległości, czy tak samo będziemy świadkami haniebnych gestów, haniebnych postaw?" - mówił Schetyna.
 
Jak podkreślił na tę "hańbę i wstyd, który widzieliśmy 11 listopada" szefowa rządu nie zareagowała. "Dlatego żądam od premier Szydło podania się do dymisji, podania do dymisji całego rządu" - oświadczył Schetyna.
 
Zapowiedział, że jeżeli nie nastąpi ten "symboliczny i honorowy" gest, to w przyszłym tygodniu PO zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.
 
Schetyna poinformował, że rozmawiał już w tej sprawie z liderami PSL i Nowoczesnej. "Ten wniosek uzasadnimy i podpiszemy razem i wspólnie wystąpimy o odwołanie tego rządu" - powiedział szef Platformy.
 
"Nie pozwolimy na takie zachowania, na takie działania i na taką politykę. Zrobimy wszystko, żeby zatrzymać marsz, który prowadzi PiS, który wyprowadza nas z UE i prowadzi na Wschód" - podkreślił Schetyna.
 
Rzecznik PO Jan Grabiec pytany przez dziennikarzy, kto będzie kandydatem na premiera we wniosku o wotum nieufności, odparł: "To jest do przewidzenia. Nie będzie to zaskoczeniem". Dopytywany, czy to będzie Schetyna, odparł: "To oczywiste. Myślę, że to nie wymaga większego uzasadnienia".
 
Grabiec zapewnił również, że jego partia będzie przygotowywać wniosek "wspólnie z partnerami z opozycji". Dopytywany, czy wniosek był już konsultowany z innymi ugrupowaniami, odparł: "Grzegorz Schetyna poinformował już wcześniej liderów partii opozycyjnych o tym, że zamierzamy zgłosić taki wniosek". Na pytanie, jaka była odpowiedź, wskazał: "Wstępne uzgodnienia, co do współpracy przy tym wniosku, są zawarte. Myślę, że dalsze rozmowy je potwierdzą".
 
Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia. 
 
(PAP)
 
autor: Anna Tustanowska