Egipt: na trzy dni otwarto przejście do Strefy Gazy

Otwarto je ze względów humanitarnych po raz pierwszy, od kiedy radykalny Hamas przekazał kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy z Egiptem i Izraelem popieranym przez Zachód władzom Autonomii Palestyńskiej.
 
Jak informują świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera, co najmniej pięć autobusów wypełnionych ludźmi przekroczyło w sobotę granicę z Egiptem.
 
Agencja AFP pisze o około dziesięciu autokarach, które wjechały na terytorium Egiptu. Przedstawiciel palestyńskich władz poinformował, że przejście będzie otwarte głównie dla osób chorych, studentów czy osób, które muszą wrócić do pracy za granicą.
 
Palestyńczycy liczą, że przejście w Rafah będzie działało na okrągło, jak to było do roku 2007, kiedy kontrolę nad Strefą Gazy przejął Hamas. W ciągu ostatnich kilku miesięcy około 30 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy złożyło podanie o wjazd do Egiptu - wynika z informacji palestyńskiego MSW.
 
Hamas wycofał się z przejść granicznych 1 listopada na rzecz Autonomii Palestyńskiej w ramach porozumienia o pojednaniu z Fatah, umiarkowanym palestyńskim ugrupowaniem Mahmuda Abbasa.
 
W tym miesiącu w Kairze mają zostać wznowione rozmowy na temat rozszerzenia władzy Autonomii nad Strefą Gazy i szerszych palestyńskich kwestii, w tym spraw bezpieczeństwa, a także wyborów prezydenckich i parlamentarnych - informują światowe agencje.
 
Przekazanie przez Hamas kontroli nad przejściami granicznymi Strefy Gazy to najbardziej konkretny dotąd przykład realizowania palestyńsko-palestyńskiego porozumienia.
 
Porozumienie o pojednaniu między Hamasem a Fatahem zostało podpisane w Kairze w październiku przy mediacji Egiptu, by położyć kres trwającemu od 10 lat głębokiemu rozłamowi. W tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie pozwoli rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskać kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy, a także zapewnić bezpieczeństwo nad przejętymi przejściami granicznymi. 
 
(PAP)