Papież apeluje o wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie

Papież apeluje o wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Przemawiając do wiernych w południe po modlitwie Anioł Pański, Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich, który ogłosił po Roku Miłosierdzia.

 

Podkreślił, że w Rzymie i w wielu diecezjach na świecie przygotowano wiele inicjatyw modlitewnych i pomocowych.

 

"Pragnę, aby ubodzy byli w centrum naszych wspólnot nie tylko w takich chwilach, jak ta, ale zawsze. Bo znajdują się oni w sercu Ewangelii, to w nich spotykamy Jezusa, który mówi do nas i wzywa nas poprzez ich cierpienia i potrzeby" - powiedział Franciszek.

 

"Chcę przypomnieć dzisiaj w sposób szczególny o ludności żyjącej w bolesnym ubóstwie z powodu wojen i konfliktów. Ponawiam mój żarliwy apel do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie" - wzywał papież.

 

Odniósł się do kryzysu politycznego w Libanie. "Szczególną myśl kieruję do drogiego narodu libańskiego i modlę się o stabilność kraju po to, by dalej mógł być +orędziem+ szacunku i koegzystencji dla całego regionu i całego świata" - mówił Franciszek.

 

Papież modlił się także za 44-osobową załogę okrętu podwodnego ze swej ojczystej Argentyny, po którym - jak mówił - "zaginął ślad".

 

Franciszek przypomniał również, że w niedzielę obchodzony jest dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych. "Zachęcam instytucje publiczne do zaangażowania na rzecz prewencji i apeluję do kierowców o ostrożność i poszanowanie norm, co jest pierwszą formą ochrony siebie i innych" - apelował.