Franciszek ucztował z ubogimi - dania przygotował papieski kucharz

Wielka aula, w której odbywają się papieskie audiencje i koncerty, zamieniona została w jadalnię, gdzie ustawiono 150 stołów.
 
Przy jednym z nich razem z 20 osobami zasiadł papież Franciszek, który rano w bazylice Świętego Piotra odprawił mszę w związku z ustanowionym przez siebie Światowym Dniem Ubogich.
 
Wśród uczestników obiadu były osoby, które wzięły udział w mszy oraz towarzyszący im wolontariusze. Przybyli z diecezji rzymskiej i stołecznego regionu Lacjum, a także m.in. z Warszawy, Krakowa, Paryża, Brukseli i Luksemburga - podał dziennik "La Stampa".
 
Papież przywitał wszystkich obecnych słowami: "Przygotujmy się na ten wspólny moment, każdy z nas z sercem pełnym dobrej woli, przyjaźni".
 
Do stołu podawało 40 diakonów i 150 wolontariuszy.
 
Wśród zaserwowanych potraw był makaron z pomidorami i oliwkami, cielęcina z warzywami, polenta, czyli danie z mąki kukurydzianej, z brokułami, a na deser - tiramisu i kawa.
 
Wspólny posiłek uświetnił występ orkiestry żandarmerii watykańskiej oraz chóru dziecięcego.
 
Na uroczyste obiady zaproszono też kilka tysięcy ubogich do wielu kościelnych instytucji i organizacji dobroczynnych w Rzymie.
 
W niedzielę na profilu Franciszka na Twitterze zamieszczono jego słowa: "W Światowy Dzień Ubogich zachęcam cały Kościół do spojrzenia na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce, prosząc o naszą solidarność".
 
Z Rzymu Sylwia Wysocka 
 
(PAP)