Lekarze w Krakowie rozdadzą bezpłatnie 5 tys. masek antysmogowych

Lekarze w Krakowie rozdadzą bezpłatnie 5 tys. masek antysmogowych
fot. PAP/Andrzej Grygiel
"Mamy w tym momencie 5 tysięcy maseczek. Są to maseczki z wymiennym filtrem PM 2.5, czyli takim filtrem węglowym, który zatrzymuje te najmniejsze cząstki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu" - powiedział PAP dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb.
 
Maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych poradniach pulmonologicznych na terenie Krakowa. Będa mogli je otrzymać pacjenci podczas wizyt lekarskich.
 
"Chcemy, aby te maseczki rozdawali lekarze, aby to oni zadecydowali, kto maskę może otrzymać" - zaznaczył dyrektor biura prasowego UM Krakowa. Jak tłumaczył, chodzi o wykluczenie osób, które z uwagi na chorobę układu oddechowego mogą mieć przeciwskazania do noszenia takiej maski antysmogowej.
 
Jak zaznaczył, maseczki będą dostępne dla mieszkańców w dwóch rozmiarach - dla osób dorosłych i dla dzieci.
 
"Dodatkowo zdecydowaliśmy jeszcze o zakupie tysiąca kolejnych masek i to będą maski rozdawane osobom starszym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej" - poinformował Grzyb.
 
Podkeślił, że jest to pilotażowa akcja. "Chcemy się zorientować, w jaki sposób te maseczki zostaną przyjęte przez mieszkańców Krakowa tzn., czy będzie to pozytywne przyjęcie, czy być może pojawią się jakieś problemy i na tej podstawie wyciągniemy wnioski" - mówił Grzyb. Jak dodał, jeżeli bedzie taka konieczność, zostaną zakupione kolejne partie masek.
 
Urzędnik zaznaczył także że "Kraków od lat walczy z przyczynami powstawania smogu, czyli wymieniamy stare nieekologiczne piece, inwestujemy także miliony złotych w nowoczesną komunikację, wymieniając stare autobusy na nowe autobusy". 
 
(PAP)