Kosowo: lider skrajnych nacjonalistów Albin Kurti aresztowany

Kosowo: lider skrajnych nacjonalistów Albin Kurti aresztowany
AgronBeqiriPh/CC
Aresztowanie trzech deputowanych partii Kurtiego Samookreślenie i osadzenie ich na 30 dni w areszcie nastąpiło w związku z tym, że w ubiegłym tygodniu nie stawili się na wyznaczonej rozprawie sądowej.
 
Partia Samookreślenie, którą Kurti de facto nadal kieruje, mimo że formalnie stanął na jej czele inny polityk, stara się różnymi środkami, m.in. za pomocą organizowania w parlamencie burd z użyciem przemocy, przeszkodzić ostatecznemu ustaleniu granicy między Kosowem a Czarnogórą.
 
Porozumienie w tej sprawie osiągnięto już w 2015 roku, ale dotąd nie zostało ratyfikowane przez parlament, ponieważ skrajni kosowscy nacjonaliści pod wodzą Kurtiego utrzymują, iż wytyczona granica nie jest korzystna dla Kosowa.
 
Sprzeciwiają się także rozmowom w sprawie normalizacji stosunków Kosowa z Serbią, do której przed wybuchem wojny na Bałkanach należało Kosowo jako jedna z jej prowincji.
 
W Kosowie narasta napięcie. Trwa spór między Samookreśleniem a inną kosowską partią opozycyjną - Demokratyczną Ligą Kosowa - o to, kto wygrał wybory burmistrza stolicy, Prisztiny.
 
Przyczyną narastających konfliktów wewnętrznych jest także reakcja skrajnej prawicy nacjonalistycznej na powołanie specjalnego trybunału do sądzenia zbrodni popełnionych w trakcie wojny o niepodległość Kosowa (1998-99) i bezpośrednio po niej. Jak zauważa w związku z tym agencja AP, na ławie oskarżonych mogą zasiąść m.in. niektórzy uczestnicy walk o niepodległość Kosowa. 
 
(PAP)