Oto nowa Miss Universe. Tytuł zdobyła Demi-Leigh Nel-Peters z RPA

Oto nowa Miss Universe. Tytuł zdobyła Demi-Leigh Nel-Peters z RPA
PAP/EPA/PAUL BUCK

"HIV i AIDS to bardzo poważny problem w moim kraju, więc chcę działać na rzecz zwiększania wiedzy o tym zjawisku" - powiedziała Nel-Peters dziennikarzom. Zapytana o największe wyzwanie stojące obecnie przed kobietami, Nel-Peters, która niedawno zdobyła dyplom z zarządzania, wskazała nierówne wynagradzanie kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

 

Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu pochodzi z Sedgefield na południu RPA. W swoim kraju współtworzyła program szkoleń z samoobrony dla kobiet, po tym jak została obrabowana miesiąc po koronacji na Miss RPA.

 

Oprócz tytułu najpiękniejszej kobiety świata Nel-Peters przez rok, do wyboru swej następczyni, będzie otrzymywać pensję, prawo do korzystania z luksusowego apartamentu w Nowym Jorku i inne nagrody. Jest drugą w historii konkursu zwyciężczynią z RPA.

 

Tytuł pierwszej wicemiss trafił do Miss Kolumbia Laury Gonzalez, a drugiej wicemiss - do Miss Jamajka Daviny Bennett.

 

W tegorocznej edycji konkursu Miss Universe uczestniczyły aż 92 kobiety z całego świata, w tym po raz pierwszy reprezentantki Kambodży, Laos i Nepalu.

 

Polskę reprezentowała Katarzyna Włodarek, druga wicemiss Polonia 2016. 26-latka, która jest w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i specjalizacji z zakresu dermatologii, wystąpiła w białej sukni narodowej inspirowanej godłem Polski projektu Agaty Wojtkiewicz oraz w kobaltowej sukni wieczorowej autorstwa Patrycji Kujawy.

 

(PAP)