Jemen: ponad 200 ofiar wojny domowej

Siły Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników uderzyły dzień po tym, jak syn zabitego w poniedziałek byłego prezydenta Ahmed Ali Salah ogłosił, że poprowadzi kampanię przeciwko sprzymierzonym z szyickim Iranem bojownikom Huti, którzy zabili jego ojca.
 
Myśliwce sił koalicyjnych przeprowadziły kilkadziesiąt ataków z powietrza, bombardując pozycje Hutich w Sanie oraz w innych muhafazach (prowincjach) na północy kraju.
 
Kontrolowana przez Hutich telewizja Al-Masirah poinformowała, że siły koalicji zbombardowały rezydencję Salaha i inne domy członków jego rodziny.
 
Mieszkańcy powiedzieli agencji Reutera, że w śródmieściu Sany było słychać silne eksplozje. Według Al-Masirah naloty dotknęły również prowincje Taizz, Hadżdża i Sada. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
 
Tymczasem we wtorek dziesiątki tysięcy zwolenników Hutich wyszły na ulice Sany, żeby wyrazić swą radość ze śmierci Salaha; wykrzykiwali hasła wymierzone w Saudyjczyków i ich sojuszników.
 
Specjalny wysłannik ONZ do Jemenu Ismail Uld Szejch Ahmed wezwał wszystkie strony konfliktu do powściągliwości. "Nasilone działania zbrojne będą dalej zagrażać życiu ludności cywilnej i zwiększać jej cierpienia" - podkreślił Ahmed w informacji przedstawionej Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
 
Amerykański minister obrony James Mattis powiedział we wtorek, że zabicie Salaha może w krótkoterminowej perspektywie pogarszać i tak już poważną sytuację humanitarną w Jemenie. Rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu wojskowego w drodze do Waszyngtonu po krótkiej wizycie na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej powiedział, że jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, jaki wpływ na konflikt zbrojny będzie miała śmierć Salaha.
 
Z kolei dowódca elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammad Ali Dżafari oświadczył, że wrogowie Jemenu stoją za zbrojnym powstaniem Salaha. Pochwalił Hutich za stłumienie - jak to ujął - zamachu na świętych wojowników" - poinformowała półoficjalna agencja prasowa Fars.
 
W Jemenie w wojnie domowej od początku konfliktu zginęło ponad 10 tys. ludzi. Od marca 2015 roku siły rządowe są wspierane przez sąsiednią Arabię Saudyjską, a Hutich walczących z władzami Jemenu wspiera szyicki Iran. 
 
(PAP)