Najszybszy komputer w Polsce w służbie sztucznej inteligencji

Najszybszy komputer w Polsce w służbie sztucznej inteligencji
International Telecommunication Union/CC
"NVIDIA DGX Station to w tej chwili jedyny komputer w Polsce, który umożliwia nam wykonywanie obliczeń numerycznych" – powiedział PAP dr Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. I podkreślił: „jest to również jeden z siedmiu komputerów tej klasy w Europie, a o jego unikalności świadczy fakt, że przy bardzo dużych możliwościach obliczeniowych można go umieścić w zwykłym pomieszczeniu bez specjalnej klimatyzacji”.
 
W ocenie eksperta największym atutem komputera jest jego +serce+, czyli 4 karty graficzne przeznaczone do szybkich obliczeń numerycznych. „Jego prędkość obliczeń jest rzędu 500 teraoperacji zmiennoprzecinkowych na sekundę - jest to więc olbrzymia moc obliczeniowa w małej obudowie”- podkreślił ekspert.
 
Dr Rumiński zdradził plany Politechniki Gdańskiej związane z superkomputerem. „Na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji będziemy używać go do wyznaczania różnych modeli w ramach sztucznej inteligencji”- mówił.
 
Jednocześnie zaznaczył, że „będzie nad tym pracowało 9 różnych zespołów badawczych po to, aby uzyskać np. modele emocji, rozpoznawać obrazy medyczne, wspomagać kierowcę czy rozpoznawać gesty w relacji człowiek-komputer”.
 
Jeden z projektów badawczych, do których potrzebna jest NVIDIA DGX, polega na wykorzystaniu niedawnego wynalazku Politechniki Gdańskiej – okularów multimedialnych.
 
Za ich pomocą można przesyłać do komputera obraz widziany okiem kamery zwykłej i termowizyjnej. Komputer na podstawie modeli zbudowanych w sztucznych sieciach neuronowych może np. rozpoznawać puls i prędkość oddychania człowieka. To z kolei może mieć zastosowanie w badaniu stanu zdrowia pacjenta.
 
„Już w całkiem niedalekiej przyszłości lekarz będzie wspomagany przez sztuczną inteligencję w taki sposób, że patrząc tylko na pacjenta uzyska szereg ważnych informacji o nim” - podkreślił Rumiński.
 
Jak wyjaśnił: „będą to informacje wynikające z bieżącego pomiaru, np. puls czy prędkość oddychania, ale nie tylko. Komputer, rozpoznając twarz, uzyska również informacje z historii choroby tego pacjenta”.
 
„Jednocześnie wywiad z pacjentem będzie mógł być interpretowany poprzez rozpoznawanie głosu i integrowany z istniejącą dokumentacją medyczną” - powiedział. 
 
(PAP)
 
autor: Grzegorz Karbowski
 
edytor: Jakub Pilarek