Oleśnica: pogrzeb policjanta zabitego podczas akcji w Wiszni Małej

O godz. 12 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy rozpoczęła się msza żałobna. Pogrzeb 40–letniego st. asp. Mariusza Koziarskiego odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego.

 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczą m.in. rodzina, przyjaciele, koledzy z pododdziału, w którym służył, a także przedstawiciel Prezydenta RP minister Andrzej Dera, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, kierownictwo policji, w tym komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk. Przybyły też delegacje policji czeskiej i niemieckiej, przedstawiciele innych służb, a także mieszkańcy Oleśnicy.

 

Pogrzeb odbywa się zgodnie z ceremoniałem policyjnym.

 

Mariusz Koziarski był funkcjonariuszem Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców.

 

"Służąc Polsce poniósł najwyższą cenę. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. W policji służył od 2003 r. Od 8 lat, jako funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, realizował zadania wobec szczególnie niebezpiecznych przestępców. Śmierć Mariusza to tragedia dla całej polskiej policji, która łączy się w bólu z jego rodziną. Najbliższym udzielona została pomoc. Kondolencje płyną z całej Polski, a także z poza granic naszego kraju" - napisał rzecznik dolnośląskiej policji aspirant sztabowy Paweł Petrykowski w specjalnym komunikacie.

 

Policjanci zorganizowali zbiórkę na pomocy rodzinie zastrzelonego policjanta. Pieniądze można wpłacać na konto: PKO BP 87 1440 1156 0000 0000 1172 5748 z dopiskiem "Pomoc rodzinie Mariusza".

 

Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło około północy z soboty na niedzielę w Wiszni Małej w powiecie trzebnickim na Dolnym Śląsku. Policjanci, którzy chcieli zatrzymać sprawców włamania do bankomatu na gorącym uczynku, zostali ostrzelani z broni maszynowej przez jednego z bandytów.

 

Policjanci odpowiedzieli strzałami. Podczas wymiany ognia zginął Mariusz Koziarski oraz przestępca Łukasz W., który zaczął strzelać do policjantów. Trzech innych policjantów zostało rannych. Ich obrażenia nie są groźne dla życia.

 

Dwaj wspólnicy zastrzelonego bandyty Łukasza W. zostali zatrzymani, usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Sąd aresztował Jacka S. i Grzegorza K. na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

 

(PAP)