Rozpoczął się finał XVII edycji akcji "Szlachetna Paczka"

Rozpoczął się finał XVII edycji akcji Szlachetna Paczka
PAP/Darek Delmanowicz

"Weekend cudów" to moment kulminacyjny trwającej cały rok akcji "Szlachetna Paczka". W sobotę rano, w Krakowie i Warszawie zaczęły działać tzw. magazyny medialne, gdzie swoje paczki przekażą m.in. osoby znane ze świata polityki i show-biznesu.

 

W Warszawie na czas akcji w magazyn paczek zmieniła się sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 132. Darczyńcy przywożą paczki od godziny 9. Na miejscu pomaga ponad 40 wolontariuszy.

 

Jako jedni z pierwszych paczki przywieźli posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Rafał Trzaskowski. Znalazły się w nich głównie produkty spożywcze. Swoją wizytę na miejscu zapowiedzieli m.in. Hubert Urbański, Agata Kulesza i Joanna Kulig.

 

"To właśnie +weekend cudów+, czyli wolontariusze zawożą paczki do starszego mężczyzny, wykładają cała tonę rzeczy, a on się patrzy i pyta - a ile ja mam za to zapłacić; przyjeżdża darczyńca do starszej kobiety, zakopał się i mówi, że przy okazji utwardzi tę drogę. Wczoraj słyszałem historię o wolontariuszach, którzy odwiedzili starszą kobietę mieszkającą na działkach i przy okazji wyremontowali jej domek" - wymienia w rozmowie z PAP ks. Jacek Stryczek.

 

Pomysłodawca paczki przypomniał, że ideą akcji nie jest pomoc materialna, a pomoc w wyjściu z biedy. Podał przykład Pauliny, która sześć lat temu korzystała z pomocy "Szlachetnej Paczki", a "dzisiaj zrobiła paczkę razem ze swoim ówczesnym wolontariuszem i swoimi darczyńcami" - dodał.

 

Wolontariusze poinformowali w sobotę, że w tym roku udało się przekroczyć liczbę 20 tys. rodzin, które otrzymają pomoc.

 

"Bardzo się cieszymy. Wczoraj ostatnie rodziny znalazły swoich darczyńców. To jest piękne, bo przez 17 lat trwania projektu nie wydarzyło się ani razu tak, żeby jakaś rodzina została bez pomocy. To żywe świadectwo tego, że jak ludzie maja szansę pomagać, to naprawdę pomagają" - mówi Ewa Babicka, ze "Szlachetnej Paczki".

 

W tym roku wśród darczyńców znaleźli się m.in. para prezydencka, desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W pomoc włączyli się również piłkarze reprezentacji Polski, narodowa drużyna skoczków narciarskich oraz złoci medaliści olimpijscy.

 

"Weekend cudów" to moment kulminacyjny trwającej cały rok akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku - jak podali organizatorzy - około 11 tys. wolontariuszy odwiedziło 35 tys. rodzin. Do projektu zostało włączonych ponad 20 tys. z nich.

 

"Szlachetna Paczka" działa od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. Akcja ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju.

 

(PAP)