Wichury nad Polską. Ponad 300 interwencji straży pożarnej

Jak mówił Frątczak, Straż Pożarna w całej Polsce wyjeżdżała w ciągu ostatniej doby 306 razy, z czego 252 interwencje związane były z wiatrem, a pozostałe 54 - z opadami śniegu.

 

Ze względu na wiatr najczęściej interweniowano w województwie małopolskim (81 interwencji) i śląskim (75 interwencji), z kolei najwięcej problemów ze względu na opady śniegu miało województwo podkarpackie - tam strażacy interweniowali 46 razy.

 

Jak mówił Frątczak, działania podejmowane przez Straż Pożarną polegały przede wszystkim na usuwaniu połamanych przez wichurę drzew lub ich konarów, a także zabezpieczaniu połamanych reklam czy elementów konstrukcyjnych budynków.

 

W wyniku niedzielnych wichur w miejscowości Nowosielce w powiecie sanockim (województwo podkarpackie) została ranna jedna osoba. "Tam na jadący samochód przewróciło się drzewo, kierowca został przewieziony do szpitala" - poinformował rzecznik PSP.

 

Frątczak podał też, że zgodnie z danymi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w całym kraju bez dostępu do energii elektrycznej pozostaje 26 tys. gospodarstw - najwięcej (18,7 tys. gospodarstw) w województwie podkarpackim, 3,6 tys. w województwie śląskim, a 1,9 tys. w Małopolsce.

 

Wciąż obowiązują ostrzeżenia o silnym wietrze dla województwa podkarpackiego i małopolskiego.

 

(PAP)