USA - "Fakty alternatywne" godnym zapamiętania określeniem 2017 roku

USA - Fakty alternatywne godnym zapamiętania określeniem 2017 roku
fot.PAP/EPA
22 stycznia, odpowiadając na pytanie w telewizji NBC, dlaczego ówczesny rzecznik prasowy prezydenta Donalda Trumpa Sean Spicer podważył relacje mediów o liczbie osób zebranych na inauguracji prezydenta, Conway powiedziała, że administracja dostarczy w tej sprawie "alternatywne fakty".
 
Wicedyrektor biblioteki Szkoły Prawa Fred Shapiro powiedział, że musiał ograniczyć liczbę cytatów związanych z Trumpem, aby nie dopuścić do sytuacji, że lista jest całkowicie zdominowana przez wypowiedzi prezydenta USA.
 
Wśród cytatów związanych z amerykańskim przywódcą znalazła się m.in. wypowiedź Trumpa z 10 maja na spotkaniu w Gabinecie Owalnym z rosyjskimi dyplomatami w sprawie zdymisjonowania szefa FBI Jamesa Comeya. "Właśnie zwolniłem szefa FBI. Był szalony, prawdziwy wariat. Stałem w obliczu wielkiej presji z powodu Rosji. Została (ze mnie) zdjęta" - podał dziennik "New York Times".
 
Na liście biblioteki Szkoły Prawa znalazł się też cytat dotyczący afery seksualnej w USA. "W odniesieniu do kobiet, które przedstawiły zarzuty, pan Weinstein uważa, że wszystkie te relacje były za obopólną zgodą" - powiedziała 10 października Sallie Hofmeister, rzeczniczka jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych producentów filmowych Hollywood Harveya Weinsteina, który miał dopuścić się molestowania seksualnego wielu kobiet, w tym światowej sławy aktorek.
 
Wśród godnych zapamiętania cytatów jest również wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona z 1 czerwca, kiedy to, parafrazując hasło wyborcze Trumpa "Make America great again" (Sprawmy, by Ameryka była znowu wspaniała), powiedział: "Make our planet great again" (Sprawmy, by nasza planeta była znowu wspaniała). Zareagował w ten sposób na deklarację wycofania się przez USA z umowy klimatycznej z Paryża.
 
Lista cytatów "The Yale Book of Quotations" po raz pierwszy została opublikowana w 2006 roku. Wicedyrektor Shapiro wybiera cytaty, które są znane lub odsłaniają ducha czasów, niekoniecznie elokwentne czy godne podziwu - pisze agencja Associated Press. 
 
(PAP)