Szczyt państw islamskich uznał Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny

Szczyt państw islamskich uznał Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny
PAP/EPA/EMRAH YORULMAZ

Jak podała agencja dpa, powołując się na państwową turecką agencję Anatolia, uczestnicy szczytu zadeklarowali: "Ogłaszamy, że uznajemy państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej".

 

"Wzywamy świat do uznania Jerozolimy Wschodniej za okupowaną stolicę Palestyny" - dodali.

 

Środowy szczyt OWI został zwołany przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który już na początku spotkania wezwał do uznania Jerozolimy za stolicę Palestyny i oświadczył, że USA powinny wycofać się z decyzji o uznaniu tego miasta za stolicę Izraela.

 

Nadzwyczajny szczyt OWI zwołano po ogłoszeniu 6 grudnia przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. OWI, która skupia 57 państw, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza "jawną agresję". Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, jest jednym z największych krytyków tej decyzji.

 

Prezydent Trump m.in. nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

 

(PAP)