Porażka premier Theresy May. Parlament przegłosował poprawkę do ustawy o Brexicie

"Jestem rozczarowana poprawką, ale tak naprawdę ustawa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE posuwa się w parlamencie do przodu. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby spełnić obietnice dotyczące Brexitu" - powiedziała w czwartek w Brukseli May, wchodząc na szczyt UE.

 

Brytyjska premier podkreśliła, że w środę Parlament Europejski zaakceptował rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie wystarczającego postępu w pierwszej fazie rozmów brexitowych. "Teraz czekam aż będziemy mogli porozmawiać o naszym głębokim i specjalnym partnerstwie (z UE) w przyszłości" - zaznaczyła May.

 

Szefowie państw i rządów 27 krajów unijnych będą decydować w piątek, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

 

Przegłosowana w środę poprawka to część debatowanego w brytyjskim parlamencie projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, która wraz z zakończeniem Brexitu w marcu 2019 roku ma pozostawić ok. 12 tys. zapisów unijnego prawa w prawie brytyjskim. Ma to zapewnić ciągłość prawną po opuszczeniu Wspólnoty.

 

Autor poprawki, prounijny poseł torysów Dominic Grieve przekonywał, że zapis ten odbierze rządowi "czek in blanco" w sprawach związanych z Brexitem.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

(PAP)