Szef Bundesbanku krytycznie o pomyśle europejskiego ministra finansów

Szef Bundesbanku krytycznie o pomyśle europejskiego ministra finansów
636Buster/CC
"Propozycja KE dotycząca powołania europejskiego ministra finansów, który jednocześnie byłby przewodniczącym eurogrupy i wiceprzewodniczącym Komisji, nie zapowiada większej dyscypliny fiskalnej. Zbyt często w przeszłości Komisja decydowała się na kompromisy kosztem dyscypliny budżetowej" - ocenił Weidmann w artykule dla "FAZ".
 
Zdaniem szefa niemieckiego banku centralnego lepszym pomysłem byłoby przekazanie nadzoru budżetowego niezależnej instytucji. Wskazał inny pomysł Komisji - przekształcenie do połowy 2019 roku Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) w Europejski Funduszu Walutowy (EFW). "Do tej propozycji nie byłoby zastrzeżeń, gdyby taki EFW także w przyszłości miał się koncentrować na zapobieganiu kryzysom i zarządzaniu kryzysowym" - podkreślił.
 
KE zaproponowała 6 grudnia utworzenie EFW, powołanie europejskiego ministra gospodarki i finansów oraz stworzenie "nowych instrumentów budżetowych" dla strefy euro i innych krajów UE, by zwiększyć odporność na kryzysy.
 
Prezydent Emmanuel Macron postulował duży osobny budżet czy parlament dla strefy euro, jego koncepcje były jednak chłodno odbierane w Berlinie. Niemcy boją się, że eurobudżet stałby się sposobem transferowania środków z bogatej północy do biedniejszego południa kontynentu. 
 
(PAP)